Štýlový apartmán v bratislavskom obytnom komplexe Retro sa zrodil z tímovej práce majiteľa, interiérového architekta a výrobcu interiérového nábytku Design Factory Holíč. V jeho čistých pravidelných líniách dominujú farby biela a jemná sivá, s ktorými elegantne korešpondujú štedré plochy svetlého duba.

 

Pôvodný návrh interiérového riešenia tohto apartmánu vo svojej čistote nekomplikovaných línií zahŕňal aj mnoho hrán a ostrých rohov. Jednoduchosť tvarov majiteľovi apartmánu síce konvenovala, avšak predsa túžil celý priestor akosi zjemniť. Vtedy sa na scéne objavil Branislav Mikitka. Tento „oblúkový guru“, ktorý si vo svojej firme Design Factory Holíč vyvinul vlastné technológie na výrobu oblúkov z plastu, umelého kameňa či dreva, navrhol zmäkčiť tvary navrhnutých zostáv a solitérov oblúkmi. A tak sa aj stalo. Do apartmánu vpochodovali rúče oblúky. Do všetkých miestností. V priebehu adaptácie pôvodného návrhu bolo neskôr potrebné korigovať aj niektoré pôvodné kompozície jednotlivých prvkov, navyše majiteľ – inšpirovaný nečakanými možnosťami nových tvarov – prichádzal s novými nápadmi, ako doladiť celý priestor. Veľa sa diskutovalo, prerábalo, dolaďovalo… Výsledný efekt však bol vskutku výnimočný.

Prírodný charakter

Celý apartmán povznáša úžasnou ľahkosťou kombinácie dreva a svetlých odtieňov farieb. Podlaha v úprave svetlého duba, ktorá pokrýva celý apartmán, prepožičiava celému priestoru akýsi prírodný charakter. Ten navyše umocňujú prvky zo svetlého duba, ktoré sa objavujú na zariaďovacích predmetoch. Napríklad na originálnej komode, umiestnenej pod televíznou obrazovkou zavese nou na stene, svetlý dub tvorí rám a ten vypĺňajú police a zásuvky s čel nými doskami, upravenými bielou matnou farbou. Komoda navrhnutá a skonštruovaná na mieru špeciálnou technológiou Design Factory Holíč je vybavená dvierkami s bezúchytovým push systémom a tiež špeciálnymi chodbičkami na odvetrávanie tepla odvádzaného ventilátormi zabudova nej audio-video techniky. Oblý dizajn komody kopíruje aj konferenčný sto lík (80 x 100 cm) pri čiernej koženej sedačke a bielom koženom kresle, ktoré harmonicky dopĺňajú jednodu chý ráz obývačky

 

Efektné oblúky

Kuchynskú zónu v obývačke vyme dzuje stenová zostava s pracovnou doskou a drezom a taktiež kuchynský ostrov – ten z pohľadu obývacej zóny zakrýva barový pult a dve barové stoličky. Do pracovnej dosky ostrova je integrovaná varná doska a nad ňou sa efektne vznáša biely digestor značky Elica – vďaka jeho umnému dizajnu si ho ľahko možno zmýliť s elegantným svietidlom. Na ostrov sa plynulo napája stôl so sedením pre štyri osoby. Pozostáva z jedinej dosky, efektne ohnutej v pravom uhle do oblúka, čím sa stolovacia plocha premieňa na nohu. Z jedinej dosky pozostáva aj barový pult, pričom jeho čelná doska má sivú matnú farbu podobne ako bezúchytové dvierka na kuchynskej linke. S ich sivým odtie ňom farebne korešponduje nerezová povrchová úprava zabudovaných spotrebičov Bosch, a to celé odľahču jú menšie skrinky s dubovou dyhou a pásom svetla osvecujúcim pracovnú dosku. Pracovné dosky linky aj ostro va upravuje imitácia betónu – akoby v partnerskom dialógu so susednou stenou, taktiež navrhnutou v betónovom looku.

Farebné ladenie

Spálňa i detská izba sú zariadené v rovnakom štýle ako obývacia izba a nájdeme v nich rovnaké farebné ladenie. Šatníkové zostavy a police sú upravené bielou matnou farbou, pri čom ich obveseľujú prvky z dubovej dyhy. V detskej izbe stena za pracovným stolíkom je upravená betónovou imitáciou a podobnú výrazovú citáciu z obývačky predstavuje aj línia svetla pod policami, ktoré sa rozsvecuje na zvukový impulz. Spálňu ozvláštňuje stena obložená rovnakým dubovým povrchom ako podlaha a pri posteli nechýba ani komoda s oblými tvarmi v podobnom dizajne ako v obývačke, hoci s malými funkčnými obmenami. V oboch izbách dominujú postele Bedeur vo svetlej sivej farbe, z vyso kokvalitných materiálov (kašmír, kon ský vlas, hodváb, bavlna, vlna, kaučuk, pružiny zo švédskej ocele).

Skvelé detaily

V tomto apartmáne musel ladiť každý detail. A tak aj bezfalcové biele dvere a zárubne vyrábala na mieru firma Design Factory Holíč. Vybavila ich špeciálnymi pántmi a na želanie ma jiteľa apartmánu aplikovala na nich špeciálnu úpravu – plastické hliníkové prvky vsadené do vyfrézovaných drá žok v tvare „kohútej stopy“. Tie komu nikujú s kovovými lištami na strope chodby, v ktorých sú osadené bodové svietidlá. A ani chodbe nechýbajú ob lúky. Nájdeme ich na komode, poličke i ráme zrkadla, samozrejme, všetko s povrchom svetlého duba.

Kompletnú realizáciu nájdete u nás v galérii.